Tercüme Bizim İşimiz
+90 (312) 417 0 470
bilgi@tercumeakademisi.net

Almanca Tercüme

Dünya nüfusunda çok konuşulan dillerden biri olan ve aynı zamanda da Avrupa Birliği dilleri arasında yer alan Almanca ülkemizde de oldukça rağbet gören bir dildir. Gerek eğitim olarak gerekse de merak yada mecburiyetten öğrenenlerin sayısı oldukça fazladır. Avrupa’nın büyük çoğunluğunda konuşma lisanı olarak tercih edildiği için  yurt dışına çıkacak gurbetçilere de gereklilik getirilmiştir.  Başta Almanya olmak üzere Avusturya, Lihtenştayn, Lüksemburg, İsviçre’nin büyük bölümü, İtalya’nın Güney Tirol bölümü, Belçika’nın doğu kantonları, Polonya ve Romanya’nın kimi bölgeleri ve Fransa’nın Alsas-Loren bölgesinde konuşulmaktadır. Fakat bölgelere göre lehçelerinde değişiklik görülmektedir, bu yüzden Almanca tercüme yapılırken konuşulduğu bölge dikkate alınarak yapılmalıdır. Herhangi bir çeviri işiniz olduğunda ki bu özellikle resmi evrak ise mutlaka bir uzman tarafından yapılmalıdır.

Tercümelerde Resmi Evrakın Önemi

Ülke sınırları içinde yaşayan ve çifte vatandaşlığa sahip olan pek çok yurttaşımız mevcuttur, bu nüfusun çoğunluğu da Almanya’da yaşamaktadır. Senelik izin esnasında, gurbetçilerin tabiri ile kesin dönüş sırasında, evlenme yada boşanma gibi resmi prosedürler de askerlik ve benzeri gibi devlet ve kurumları ile olan durumlarda ülkeler arası yazışmalar yapılması gerekir. İşinizin kolayca halledilebilmesi için Almanca tercümeyi yasal yollardan yaptırmanız gerekir ki bunu da ancak devlet onaylı noter tasdikli tercümanların yapması mümkündür. Yasal sayılabilmesi için noter tasdiki şarttır. Evrakı vereceğiniz kuruma göre esneklik sağlanabilse de özellikle adliye, askerlik şubesi ve diğer uluslararası statüleriniz için birebir onaylı tercüme gerekmektedir.

Tercüme Neden Gereklidir

Dünya üzerinde konuşulan pek çok farklı dil bulunmaktadır, toplumlara has diller ile birlikte ortak kullanılanlarda mevcuttur. Her ne kadar ortak kullanılsa da ingilizce yada almanca ülkemizde ikinci dil olarak kullanır. Bu yüzden de ingilizce yada almanca tercüme gerekliliği doğar. Yapacağınız resmi yazışmalar da yada ticaret yaparken gibi anlaşa gerektiren durumlarda ya kullanılan dili öğrenmelisiniz yada tercüme yaptırmanız gerekir. En basiti yapacağınız bir iş anlaşmasında hazırlanan metin her iki dilde de olması gerekir ki karşılıklı çıkarlarını gözetebilsin. Yurtdışına çıkmayı düşünmeseniz bile oturduğunuz yerden yapacağınız bir anlaşmada yada sevdiğiniz gelen bir mektupta bile tercümeye ihtiyaç duyulur.

 

Open chat
Powered by