Tercüme Bizim İşimiz
+90 (312) 417 0 470
bilgi@tercumeakademisi.net

Fransızca Tercüme

Aşkın ve romantizmin dili olarak görülen Fransızca Hint-Avrupa dil ailesinin Roman kolundan türemiştir. Dünya genelinde iki yüz milyona yakın insan Fransızca konuşmaktadır ve bu çoğunluğun yüz yirmi sekiz milyonu bu lisanı anadili yada ikinci dili olarak kullanmaktadır. Başta Fransa olmak üzere Kanada, Belçika, İsviçre, Afrika, Lüksemburg ve Monako ve daha birçok ülkede konuşulur. Ayrıca Fransızca dünya genelinde yirmi dokuz ülkede anadil olarak konuşulmaktadır bunula birlikte de Avrupa Birliğinde ingilizce ve Almancadan sonra en çok konuşulan üçüncü dildir. Standartları yüksek olan bu lisan telaffuzu zor olsa da kullanımı açısından kibar bir dildir. Bu kadar geniş kesime hitap eden bir dili öğrenmek ve Fransızca tercüme  konusunda ilerlemek için neler yapılabilir.

Akıcı Bir Şekilde Konuşmak

İlk alınan eğitimin ardından bol bol pratik yapılması ve kelime dağarcığının genişletilmesi gerekir, tercüme demek birebir çevrilmem istenen dilde karşılayan kelimeyi ve kalıbı kullanarak açıklanmasıdır. Resmi yazışma ve belgelerde kısaltmalara yada başka unsurlara yer verilmese de işini Fransızca tercüme üzerine ise her türlü kısaltma, çoğu dilde sokak ağzı denilen tabir ve deyimler, kalıplaşmış dil bilgileri gibi en ince ayrıntıyı bile öğrenmelisiniz. Buda ancak seyredilen Fransızca kanallar be irtibata geçilen Fransız arkadaşlar ile olur. Ancak bu şekilde Fransızca yada başkaca ikinci dilinizi geliştirebilirsiniz, kendinizi ifade edebiliyor olmak yada konuşulanı anlamak tercümanlık için yeterli değildir. Unutmayın her bildiğini söyleyen o işin ustası olduğu anlamına gelmez.

Fransızca Tercüme Ve Tercümanlık Kriterleri

Her konuda olduğu gibi tercümanlık konusunda da eğitimini almanı gerekir ki seçtiğiniz dil eğer Fransızca ise bu lisanla eğitimi sürdürmeniz gerekir. Dünyanın konuştuğu üçüncü büyük dil olan Fransızcayı teori ve pratikte biliyor olmanız sizi tercüman statüsüne koymaya bazen yetmeyebilir, bir tercüman Fransız kadar iyi konuşup anlayabilmeli ve bilgilerini aktarabilmelidir. Normal şartlarda kimsenin bu kadar iyi konumda olması gerekmez, bir kaç iş için ihtiyaç duyduğunuz Fransızca bilgisini size işinde uzman insanlar sağlayabilir, ama yaşamanız için gerekli konuma gelirse eğer öğrenmenizde fayda vardır.

Open chat
Powered by