Tercüme Bizim İşimiz
+90 (312) 417 0 470
bilgi@tercumeakademisi.net

Çince Tercüme

Şüphesiz dünyanın en zor dillerinden bir tanesi de Çincedir. Gerek alfabesi gerek okunurken yapılan vurgular Çinceyi diğer dillerden ayıran en büyük özelliklerden biridir. Çin dilinde her kelime için farklı karakterler kullanılmaktadır. Bu da ne kadar zor bir dil olduğunu ortaya koymaktadır. Çince biliyorum demek için ve iyi bir Çin dili okuyucusu olmak için 5.000 ile 7.000 arası kelime bilmek gerekmektedir. Ama gazete okuyabilecek kadar bilsem yeter, diyenler için ise 3.000 kelime bilmek yeterli olacaktır. Bu nedenle günümüzde Çince tercümelerde oldukça sıkıntı yaşanmaktadır.

Çinceden Türkçeye Çeviriler

Her yerde tercüme büroları bulunmaktadır. İngilizce, Fransızca, Almanca, Arapça gibi birçok dilden çeviri yapabilecek tercüme büroları bulmak mümkün. Fakat bazılarının ayrıcalığı vardır. Bunlarda Çince tercüme yapan bürolardır. Çin uyruklu birinin pasaport veya doğum belgesi gibi Türkiye de kaldığı süre boyunca resmi olarak işine yarayacak evrakların çevirisi yapılmış ve notere onaylatılmış olması gerekmektedir. Zira her an lazım olabilecek evraklardır. Bu gibi evraklar için Yeminli Çince Tercüme büroları oldukça işimize yarayabilmektedir. Ülkemizde yaşamak için veya turist olarak gelenler için böyle tercüme büroları büyük bir kolaylık sağlamaktadır.

Ticari Alanda Türkçeden Çinceye Çeviriler

Dilden dile tercümeler sadece kişisel işlemler için geçerli bir durum değildir. Türk Çin dostluğu ve ticareti de oldukça yaygındır. Çin ile ticari ilişkiler yürüten bir Türk firması kendi bünyesinde Çince tercüme yapan birini barındırmak zorundadır. Çin ile arasındaki diyalogları iyileştirebilmesi açısından oldukça önemlidir. Eğer bir şirket, Çin ile tercüman bulunduracak kadar yoğun ve büyük işler içerisinde değilse, o halde bir Çince tercüme bürosu ile çalışmalı ve Çince işlerini gerektiği zaman bu büroya yaptırmalıdır. Bu tür ticari işlerde noter onayı gerektiren evraklar da vardır ve bu durumlarda bürolarla çalışmak oldukça verimlidir. Çünkü büroların mutlaka beraber çalıştıkları noterler vardır. Ülkemizde Çince bilen sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Bu yönüyle de gerek tercüme bürolarında, gerekse büyük şirketler çalışma olanağı da fazlalaşmaktadır. Her dil gibi Çince bilmekte Çin kültürünü bilmek demektir. Bu da çeviride etkili bir rol oynamaktadır.

Open chat
Powered by