Tercüme Bizim İşimiz
+90 (312) 417 0 470
bilgi@tercumeakademisi.net

Web Sitesi Tercümesi

Son yıllarda internetin hayatımızın her alanına dahil olmasıyla beraber pek çok kişi, hem vakit geçirmek hem yeni bir şeyler öğrenmek için interneti tercih etmektedir. Bu nedenle insanlara farklı türlerde hizmet veren web siteleri de artmaktadır. Bir internet sitesi kurarken ihtiyaç duyulan en önemli şet özgün içeriklerdir. Fakat bazı noktalarda yabancı sitelerden alınan içerikler siteleri çok daha işlevli bir hale getirmektedir. Bu durumun farkında olan web sitesi sahipleri sitelerinin kalitesini arttırmak için web sitesi tercümesi için tercümanlara ve tercüme bürolarına başvurmaktadır. Eskiden bu tercümeler konusunda hizmet veren tercüman sayısı azken artık başlı başına bir sektör haline gelen web sitesi tercümesi için tercüman bulmak oldukça kolay bir hal aldı. Fakat bu durumda da ortaya kaliteli tercüman sıkıntısı çıkmaya başladı.

Kaliteli Web Sitesi Tercümesi Nasıl Yapılır?

Web sitelerinin tercümeleri için belirli kriterler ve adımlar takip edilmelidir.   Bu alanda yapılması gereken ilk şey belli bir kategori belirlemek ve bu kategorilere göre tercüme yapmaktır. Yalnız burada dikkat edilmesi gereken husus sıralamanın karışmaması için kategorilere göre yapılan tercümelere alt başlık ve numara verilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra balıkların içeriğini çevirirken çevrilen metinlerin cümlelerini bir kalıp şeklinde almak gerekmektedir. Web sitesi tercümesi için bir cümleyi parçalamak yanlış bir davranıştır. Bu parçalamadan kurtulmak için de yapılması gereken ilk etapta cümleyi tam olarak okumak ve anlamaktır. Anlatılmak istenen konunun tamamına hakim olduktan sonra tercümeye başlamaktır. Tabi bu tercümeyi yapmak için konuya ve dile tam hakimiyet gerekmektedir.

Web Sitesi Tercümesi Uzmanlık İster

Web siteleri birbirinden farklı pek çok konudan oluşabilmektedir. Ayrıca artık web siteleri için kullanılan neredeyse özel bir dil kullanılmaktadır. Bu yüzden web sitesi tercümesi yapmak için kaynak dile, tercümenin konusuna ve sitenin içeriğine tam olarak hakim olmak gerekmektedir. Web siteleri için tercüme yapmadan bazı durumlarda önceden özel eğitimler almak önemlidir. Çünkü php, html, xml gibi alanlarla ilgili dosyaların çevirileri özel uzmanlık gerektirmektedir. Ayrıca web sitesi çevirisi için başvuracağınız tercümanın size güven vermesi gerekmektedir.

Open chat
Powered by